نکات مهم در طراحی فایل‌های چاپی

طراحی فایل‌های چاپی

اولین قدم در ایجاد یک پروژه چاپی طراحی فایل مورد نظر در کامپیوتر است. این فایل معمولا با استفاده از نرم‌افزارهای متداولی مثل فتوشاپ طراحی و سپس جهت چاپ مورد استفاده قرار میگیرد. پیش از شروع طراحی بایستی نوع کاربرد فایل مورد نظر و نوع چاپ را مشخص کرده باشیم.
برای انجام چاپ افست با بهترین کیفیت و کسب مطلوب‌ترین نتیجه ممکن، بایستی در مرحله طراحی، قوانین مرتبط با چاپ افست را رعایت کرده باشیم. علاوه بر قوانین کلی که در چاپ افست مطرح هستند برای هر محصول قوانینی به طور جداگانه نیز بایستی اعمال شوند.
فایل‌های چاپی معمولا با توجه به نوع کاربرد خود توسط طراحان حرفه‌ای تولید میشوند. اما گاها مواردی نیز وجود دارد که با استفاده از قالب‌های از پیش آماده شده و دانش کمتری از فتوشاپ هم میتوان نتیجه مورد نظر را کسب کرد.
برای مثال طراحی بروشورها و پوسترهای حرفه‌ای و انواع جعبه باید توسط طراح متبحر انجام شود. اما طراحی سربرگ‌ها، فاکتورها و مواردی که از قالب‌های مشابهی برخوردارند میتواند با استفاده از قالب‌های آماده و جایگذاری لوگو و محتوا صورت بگیرد.

طراحی فایل چاپی

قوانین کلی طراحی فایل‌های چاپ افست:

برای کسب مطلوب‌ترین نتیجه ممکن، ضمن طراحی محصول خود موارد زیر را در نظر داشته باشید.

  • با توجه به نوع چاپ که از نوع افست میباشد بایستی فرمت تصاویر خود را CMYK در نظر بگیرید.
  • با توجه به اینکه کاغذ پس از چاپ بایستی برش بخورد، در طراحی خود همیشه تصاویر و متون مهم را از لبه‌های کار حداقل چند میلیمتر فاصله دهید. این فاصله به معنی ایجاد حاشیه سفید دور کار نیست بلکه بایستی زمینه را تا انتهای لبه ها امتداد داده و فقط محتوای مهم را از لبه ها فاصله بدهید.
  • پیش از طراحی حتما سایز کارتان را با سایزهای استاندارد کاغذ هماهنگ کنید تا کمترین پرتی را در مصرف کاغذ داشته باشید. سایزهای استاندارد هر محصول در صفحه مرتبط با آن محصول درج شده است.
  • رزولیشن تصویر خود را کمتر از ۳۰۰ نگذارید.
  • توجه کنید که نوشته‌های مشکی فقط در رنگ مشکی قابل دیدن باشند.
  • رنگ مشکی را روی درصدهای C=۸۰ ، M=۶۰ ، Y=۳۰ و K=۱۰۰ تنظیم کنید.
  • با توجه به اینکه معمولا رنگ هایی که در مانیتور دیده میشوند با رنگ هایی که در نتیجه چاپ دیده میشوند تفاوت دارند بایستی برای تنظیم رنگ ها از مقادیر از پیش تعیین شده در جدول راهنمای رنگ ها استفاده کنید.
  • فایل نهایی را به صورت jpg یا pdf ذخیره کنید. فایل برای چاپ بایستی با بالاترین کیفیت ممکن ذخیره شود.
پیشنهاد میکنیم این صفحات را هم ببینید: چاپ افستلیتوگرافی