انواع جعبه

چاپ و تولید انواع جعبه

میتوان گفت تقریبا هر محصولی برای ارائه شدن به مشتری نیاز به بسته‌بندی دارد. بسته‌بندی اولین نمایی از محصول است که مخاطب میتواند ببیند. بنابراین هرچه بسته‌بندی شما حرفه‌ای‌تر و زیباتر باشد رغبت مشتری به خرید آن محصول افزایش می یابد.
بسته‌بندی نه تنها اولین معرف محصول شماست بلکه محافظی برای آن نیز میباشد. بنابراین با توجه به مورد استفاده جعبه میزان استحکام آن نیز بایستی براورد شود.
به طور کلی در انتخاب نوع جعبه مورد نیاز چند حالت کلی پیشنهاد داده میشود و سپس فاکتورهای لازم جهت سفارشی‌سازی جعبه به آن افزوده خواهد شد.
ازجمله کاربردهای مختلف جعبه میتوان به بسته‌بندی انواع محصولات تولیدی و وارداتی، استفاده در فست فودها و رستوران‌ها و بسته‌بندی‌های دارویی اشاره کرد.
بازار رقابتی دنیای امروز، استفاده از جعبه و بسته‌بندی را از یک نیاز ابتدایی به یک مزیت رقابتی تبدیل کرده است. بنابراین اگر خواهان رشد بیشتر در این فضای رقابتی باشید بایستی توجه ویژه‌تری به این بخش از تجارت خود داشته باشید.

انواع جعبه ماسک

مراحل مورد نیاز جهت تولید جعبه

طراحی و تولید هر نوع جعبه‌ای نیازمند چندین مرحله است که عبارتند از:

 • اولین مرحله تولید جعبه، برآورد سایز مورد نظر و طراحی قالب جعبه است. در این مرحله میتوان یک قالب اختصاصی و سفارشی برای محصول مورد نظر ایجاد کرد و یا در برخی موارد از قالب‌های از پیش آماده شده استفاده نمود. پس از اتمام این مرحله بایستی یک ماکت از طرح ساخته شود تا اطمینان بیابیم که قالب هنگام جعبه‌سازی دچار ایراد و مشکل نمیشود.
 • طرحی که برای قالب آماده شده است بایستی پس از تایید به بخش قالب‌سازی سپرده شود تا قالب مورد نظر ایجاد گردد.
 • در قدم دوم باید طرح روی جعبه را طراحی کنیم. در این مرحله بایستی دقت کنیم که طرح‌ها در فریم قالب قرار بگیرند و روی تاهای جعبه نیفتند و برای هر بعد از جعبه تفکیک شده باشند.
 • بعد از اتمام مراحل طراحی و قالب‌سازی میتوان طرح را برای چاپ به چاپخانه فرستاد. در این مرحله طراحی مورد نظر روی مقوای مناسب چاپ میشود.
 • بعد از اتمام کار چاپ در صورتی که جعبه خدمات پس از چاپ نظیر سلفون، طلاکوب یا یووی داشته باشد به منظور انجام این خدمات به بخش مربوطه فرستاده میشود.
 • در این مرحله کار چاپ تکمیل شده و پروژه جهت دایکات شدن با قالب اختصاصی خود به بخش دایکات ارسال میشود
 • پس از انجام عملیات دایکات آخرین مرحله، مرحله جعبه‌سازی است که در آن جعبه‌ها به صورت سه‌بعدی درمی‌آیند.

انواع مقوا جهت چاپ جعبه:

برای چاپ جعبه بایستی از متریال با ضخامت و استحکام بالاتری نسبت به سایر کارهای چاپی استفاده کرد. بنابراین از لفظ مقوا برای این جنس متریال استفاده میکنیم.
انواع مقوایی که برای ساخت جعبه‌های مختلف استفاده میشود با توجه به نوع کاربرد جعبه تعیین میشود. هر مقوا مزیت خاص خودش را داشته و در بخش خاصی مورد استفاده قرار میگیرد.
به طور کلی میتوان مقواهای مورد استفاده برای چاپ جعبه را به چند دسته تقسیم‌بندی کرد. در بخش زیر میتوانید انواع مقوا همراه با توضیحات مختصری راجع به هر کدام را مشاهده نمایید. یا با استفاده از لینک‌های سمت راست به صفحاتی که دارای توضیحات کاملتری راجع به انواع متریال چاپی می باشند بروید.

مقوای ایندربرد:

شاید بتوان گفت ایندربرد شناخته‌شده‌ترین نوع مقوا برای جعبه‌سازی است. این نوع مقواها تحت تایید سازمان بهداشت جهانی بوده و میتوانند جهت مصارف خوراکی و غذایی و دارویی مورد استفاده قرار بگیرند.
این نوع مقوا از لحاظ ضخامت، استقامت و کیفیت چاپ نیز نسب به باقی مقواها برتری دارند. مقوای ایندربرد به مقوای پشت سفید نیز معروف است.
در صورتی که مواد غذایی مورد نظر خاصیت مرطوب یا روغنی بودن داشته باشند، برای این مقواها از روکش سلفون نیز استفاده میشود.

خدمات پس از چاپ برای جعبه‌ها

جعبه‌ها نیز مانند سایز پروژه‌های چاپی میتوانند جهت زیباتر یا کاربردی‌تر شدن، از خدمات پس از چاپ بهره ببرند. انواع خدمات پس از چاپ موجود، برای اجرا شدن روی جعبه‌ها نیز کاربرد دارند. ازجمله این خدمات میتوان موارد زیر را نام برد.

 • سلفون به صورت براق مات یا مخملی میتواند جهت زیباتر شدن کار یا برای محافظت از آن در مقابل رطوبت استفاده شود.
 • یووی میتواند روی لوگو، نام تجاری یا هر بخش مهم دیگری قرار گرفته و به جذابیت کار بیفزاید.
 • طلاکوب از دیگر روش‌هایی است که میتواند در رنگ‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد.
 • برجسته‌سازی با کلیشه نیز میتواند روش خوبی برای ایجاد جذابیت بالاتر باشد.
 • آخرین و قطعی‌ترین مرحله‌ای که بایستی پس از چاپ برای جعبه انجام شود خدمات جعبه‌سازی است. در این مرحله جعبه شما به صورتی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد آماده میشود.

راهنمای سفارش:

پس از تکمیل فرایند طراحی برای ثبت سفارش خود کافیست با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و مشخصات محصول مورد نظر خود را اعلام بفرمایید تا هزینه محصول سفارشی شما محاسبه شود و به شما اعلام گردد. در این مرحله متخصصین این حوزه شما را در انتخاب ویژگی‌های محصولتان راهنمایی خواهند نمود.
پس از این مرحله فایل محصول مورد نظر شما مورد بازبینی قرار گرفته و در صورت وجود نقص به شما اطلاع داده خواهد شد و یا با هماهنگی شما مشکل را برطرف خواهیم نمود.
پس از طی این مراحل با توجه به تعداد مراحل عملیاتی پروژه چاپی مورد نظر، طی چهار الی پنج روز کاری محصول چاپ و آماده تحویل به شما خواهد بود.

راهنمای طراحی

برای کسب مطلوب‌ترین نتیجه ممکن، ضمن طراحی محصول خود موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • با توجه به نوع چاپ که از نوع افست میباشد بایستی فرمت تصویر خود را CMYK در نظر بگیرید.
 • در طراحی خود همیشه تصاویر و متون مهم را از لبه‌های کار حداقل چند میلیمتر فاصله دهید.
 • رزولیشن تصاویر خود را کمتر از ۳۰۰ نگذارید.
 • توجه کنید که نوشته‌های مشکی فقط در رنگ مشکی قابل دیدن باشند.

زمان تحویل:

مجتمع چاپ گلها پس از دریافت پروژه‌های چاپی به سرعت آنها را وارد مرحله چاپ خواهد کرد بنابراین در کمترین زمان ممکن محصول شما آماده تحویل خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم این صفحات را هم ببینید: ساک دستیانواع مقوالیبل