چاپ کاتالوگ

کاتالوگ

کاتالوگ‌ها کتابچه‌هایی هستند که معمولا با اهداف تبلیغاتی مورد استفاده قرار میگیرند. اگر شما صاحب کسب‌و‌کاری باشید که محصولات متفاوتی را ارائه میدهد نیاز به ابزاری جهت معرفی محصولات خود خواهید داشت.
کاتالوگ ابزاری است که میتواند معرف کاملی برای محصولات و خدمات شما باشد. حتی در دنیای دیجیتال و با ظهور تبلیغات مجازی نیز هنوز تاثیرگذاری کاتالوگ‌ها و بروشورها روی مشتریان چشمگیر است.
طراحی و ارائه یک کاتالوگ کاربردی که شامل توضیحات دقیق و کامل محصولات باشد، شما را از ارائه و معرفی حضوری محصولات بی‌نیاز کرده و باعث صرفه‌جویی در زمان، انرژی و هزینه‌های شما خواهد شد.
در مجتمع چاپ گلها شما قادر خواهید بود کاتالوگ مورد نظر خود را به صورت کاملا سفارشی و اختصاصی چاپ کرده و در مورد تمامی فاکتورهای چاپ از جمله کاغذ متن، کاغذ جلد، نوع صحافی، روکش جلد و صفحات، استفاده از یووی و سایز کاتالوگ، نظر شخصی و سلیقه‌ای خود را اعمال نمایید.

تفاوت کاتالوگ و بروشور:

شاید بتوان گفت که هدف از طراحی کاتالوگ و بروشور تقریبا یکسان است. به طور معمول از این دو ابزار برای معرفی محصولات یا خدمات استفاده میشود. اما تفاوت‌هایی کلیدی بین این دو محصول وجود دارد. بایستی قبل از تصمیم‌گیری نیازها و انتظاراتمان از چاپ کاتالوگ یا بروشور را به طور دقیق بررسی کنیم.
به طورکلی میتوان تفاوت‌های بین کاتالوگ و بروشور را به موارد زیر تقسیم‌بندی کرد.

 • بروشورها معمولا تک صفحه‌ای هستند اما کاتالوگ‌ها چند صفحه‌ای می‌باشند.
 • بروشورها حاوی اطلاعات گزیده‌وار و گلچین شده هستند اما کاتالوگ‌ها به صورت کامل‌تر و جامع‌تری مطالب را عنوان میکنند.
 • بروشورها فقط نیاز به تا شدن دارند تا در حالت‌های چند لتی ارائه میشوند. اما کاتالوگ‌ها نیاز به صحافی دارند.
 • بروشورها معمولا حاوی تصاویر تبلیغاتی و طراحی جذاب‌تری هستند تا در نگاه اول نظر مخاطب را جلب کنند. اما کاتالوگ‌ها بیشتر از تصاویر روی متون و توضیحات تاکید داشته و هدفشان تشریح محصول مورد نظر است.
 • در کاتالوگ‌ها معمولا تمامی محصولات یک به یک و به شیوه‌ای منظم معرفی میشوند اما بروشورها حاوی معرفی خلاصه‌ای ازچند محصول به صورت نامنظم می باشند.

انواع کاغذ جهت چاپ کاتالوگ:

از آنجایی که کاتالوگ‌ها به صورت صحافی شده و شبیه به کتابچه ارائه میشوند میتوان جنس جلد و صفحات داخلی را متفاوت در نظر گرفت. برای مثال صفحات داخلی میتوانند از گلاسه با ضخامت ۱۳۵ و جلد از گلاسه ۲۵۰ باشد.
معمولا به علت استفاده از تصاویر در کاتالوگ‌ها و نیاز به ارائه ظاهر جذاب‌تر و تصاویر گیراتر، از کاغذهای گلاسه استفاده میشود. اما استفاده از کاغذهای تحریر برای صفحات داخلی نیز امکان‌پذیر است.
مشتری میتواند با توجه به نیاز خود هر گراماژ از کاغذ گلاسه یا تحریر را انتخاب نماید.
برای داشتن ظاهر متفاوت‌تر هم میتوان برای جلد از کاغذهایی مثل کتان استفاده نمود.

رحلی کوچک:

سایز رحلی کوچک همان سایز A4 می باشد. سایز A4 از کاغذ سه‌ورقی (۹۰*۶۰ سانتیمتر) بدست می‌آید. این سایز کمی از B4 کوچکتر است و برای کاتالوگ‌های با مطالب بیشتر و تصاویر بزرگ‌تر اسفاده میشود.

 • ابعاد هر صفحه کاتالوگ رحلی کوچک ۲۹*۲۱ سانتیمتر (۲۹۰*۲۱۰ میلیمتر) است.
 • تعداد صفحات کاتالوگ در سایز رحلی بهتر است ضریبی از ۴ باشد. در غیر این صورت صحافی آن دچار مشکل خواهد شد. یا بخشی از کاغذ به صورت دور‌ریز در‌می‌آید.
 • از هر فرم کاغذ ۸ صفحه رحلی بدست می‌آید.
 • هنگام طراحی صفحات متون و تصاویر مهم را حداقل ۵ میلیمتر از لبه‌ها فاصله بدهید.
 • هزینه چاپ کاتالوگ شامل هزینه زینک، چاپ، صحافی و خدمات بعد از چاپ نظیر سلفون و یووی خواهد بود.

خدمات پس از چاپ برای کاتالوگ حرفه‌ای

از آنجایی که کاتالوگ‌ها کتابچه‌هایی تبلیغاتی هستند علاوه بر نکاتی که در چاپ کتاب مورد توجه قرار میگیرد، نکاتی هم در جهت هرچه جذابتر و چشم‌نوازتر بودن آنها بایستی در نظر گرفته شود.
موارد زیر ازجمله آیتم‌هایی هستند که میتوان برای خدمات پس از چاپ کاتالوگ‌ها در نظر گرفت.

 • پس از چاپ صفحات و جلد کاتالوگ نوبت به صحافی آن می‌رسد. صحافی میتواند به صورت منگنه یا چسب گرم باشد.
 • سلفون شاید اولین گزینه‌ای باشد که معمولا برای جلد و گاهی برای صفحات داخلی نیز استفاده میشود. سلفون میتواند مات، براق یا مخملی باشد.
 • یووی نیز گزینه‌ای است که میتوان برای خلق جذابیت ظاهری و ایجاد محصولی حرفه‌ای‌تر از آن کمک گرفت. یووی میتواند برای بخشی از محتوا یا کل صفحه مورد استفاده قرار بگیرد. انواع یووی شامل یووی موضعی، شنی و اکلیلی می‌باشند.
 • کلیشه برجسته نیز ازجمله مواردی است که استفاده از آن روی جلد کاتالوگ‌ها کاربرد دارد. با استفاده از این ابزار بخشی از متن یا محتوا با استفاده از دستگاه‌های ملخی یا لترپرس به صورت برجسته درمی‌آید.
 • طلاکوب و نقره‌کوب که با استفاده از دستگاه لترپرس انجام میشود نیز میتواند به خلق اثری جذاب‌تر کمک کند.
 • به طور معمول کاتالوگ‌ها با همان ظاهر عادی کتابها و به صورت چهارضلعی و ساده طراحی میشوند . اما استفاده از خلاقیت در طراحی هر محصولی میتواند آن را منحصربه‌فرد نماید. استفاده از دایکات و ایجاد برشی متفاوت برای کاتالوگ نیز از راهکارهای موجود میباشد.

راهنمای سفارش:

پس از تکمیل فرایند طراحی برای ثبت سفارش خود کافیست با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و مشخصات محصول مورد نظر خود را اعلام بفرمایید تا هزینه محصول سفارشی شما محاسبه شود و به شما اعلام گردد. در این مرحله متخصصین این حوزه شما را در انتخاب ویژگی‌های محصولتان راهنمایی خواهند نمود.
پس از این مرحله فایل محصول مورد نظر شما مورد بازبینی قرار گرفته و در صورت وجود نقص به شما اطلاع داده خواهد شد و یا با هماهنگی شما مشکل را برطرف خواهیم نمود.
پس از طی این مراحل طی سه الی چهار روز کاری محصول چاپ و آماده تحویل به شما خواهد بود.

راهنمای طراحی

برای کسب مطلوب‌ترین نتیجه ممکن، ضمن طراحی محصول خود موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • در صورتی که صحافی شما منگنه باشد حتما تعداد صفحات خود را برای سایز رحلی مضربی از ۴، برای سایز وزیری و رقعی مضربی از ۸ و برای سایزهای خشتی مضربی از ۱۲ در نظر بگیرید.
 • با توجه به نوع چاپ که از نوع افست میباشد بایستی فرمت تصویر خود را CMYK در نظر بگیرید.
 • در طراحی خود همیشه تصاویر و متون مهم را از لبه‌های کار حداقل چند میلیمتر فاصله دهید.
 • پیش از طراحی حتما سایز کارتان را با سایزهای استاندارد کاغذ هماهنگ کنید تا کمترین پرتی را در مصرف کاغذ داشته باشید.
 • رزولیشن تصاویر خود را کمتر از ۳۰۰ نگذارید.
 • توجه کنید که نوشته های مشکی فقط در رنگ مشکی قابل دیدن باشند.

زمان تحویل:

مجتمع چاپ گلها پس از دریافت پروژه‌های چاپی به سرعت آنها را وارد مرحله چاپ خواهد کرد بنابراین در کمترین زمان ممکن محصول شما آماده تحویل خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم این صفحات را هم ببینید: بروشورپوسترتراکت