چاپ افست

چاپ افست

صنعت چاپ به طور کلی به معنای انتقال تصاویر و نوشته‌ها روی سطوح مختلف می‌باشد. این صنعت اهمیت بسزایی در تجارت و فرهنگ داشته و بخش زیادی از صنعت تبلیغات را نیز پوشش میدهد.
امروزه سیستم‌ها و روش‌های مختلفی برای چاپ وجود دارند. برخی روشها به صورت مستقیم و برخی بطور غیرمستقیم طرح مورد نظر را روی سطح دلخواه چاپ مینمایند. از جمله این خدمات میتوان چاپ افست، چاپ فلکسو، چاپ لترپرس، چاپ دیجیتال و فلت بد را نام برد.
چاپ افست (offset) یکی از روش‌های غیرمستقیم چاپ است که در آن متریال چاپی که معمولا کاغذ میباشد در تماس مستقیم با پلیت چاپی نبوده و طرح را از طریق یک بخش واسطه به روی سطح مورد نظر منتقل میکند. امروزه از چاپ افست به صورت گسترده در جهت چاپ در تیراژ بالا استفاده میکنند. این شیوه به عنوان یکی از رایج‌ترین شیوه‌های چاپ موجود در سطح کشور شناخته میشود.

چاپ افست

دستگاه‌های چاپ افست:

از چاپ افست برای چاپ انواع کتاب، سررسید اختصاصی ،کاتالوگ، بروشور ، پوستر ، سربرگ ، کارت ویزیت ، تراکت ، ست اداری ، پاکت نامه و هرچیزی که بخواهد روی کاغذ چاپ شود استفاده میشود. البته این موضوع بر کارهای با تیراژ بالا که معمولا بیش از ۱۰۰۰ عدد یا بیشتر هستند دلالت دارد. کیفیت چاپ در این شیوه بسیار بالا و رضایت‌بخش خواهد بود..

دستگاه‌های چاپ افست از نظر تعداد رنگ‌های بکار رفته، سایزهای چاپی و برند شرکت سازنده با یکدیگر تفاوت دارند.

تعداد رنگ:

کارهای چاپی معمولا به صورت تک‌رنگ، دورنگ یا تمام رنگی ارائه میشوند. برای هر رنگ در دستگاه چاپ افست بایستی یک برج مخصوص در نظر گرفته شود که در آن رنگ مورد نظر روی کاغذ چاپ میشود. بنابراین دستگاه‌ها نیز معمولا به صورت تک‌رنگ، دورنگ، چهار‌رنگ و در مواردی که لازم باشد با تعداد برج‌های رنگی بیشتری تولید و مورد استفاده قرار میگیرند.
فرمت CMYK تصاویر نیز بر اساس تعداد رنگ‌های تصویر بنا شده است. بدین ترتیب که این فرمت تصویری از چهار رنگ آبی، قرمز، زرد و مشکی تشکیل میشود.
C مخفف Cyan به معنای فیروزه ای، M مخفف Magenta به معنای ارغوانی، Y مخفف Yellow به معنای زرد و K مخفف key نشان دهنده رنگ مشکی در تصویر میباشند.
از دستگاه‌های تک‌رنگ برای چاپ متن کتاب ، سربرگ ، پاکت نامه و هر کار چاپی تک‌رنگ دیگر استفاده میکنند. و به همین ترتیب دستگاه‌های دورنگ نیز معمولا برای چاپ سررسیدها و برخی کتابها مورد استفاده قرار میگیرند. دستگاه‌های چهار‌رنگ نیز هر تصویر رنگی را چاپ خواهند نمود.

سایز چاپ:

دستگاه چاپ بایستی با توجه به سایز متریال اولیه که کار چاپی روی آن چاپ میشود، تنظیم شده باشد. سایزهایی که در دستگاه‌های افست بکار میروند از ۵۰*۳۵ تا ۱۰۰*۷۰ و گاهی اوقات تا ۱۴۰*۱۰۰ را پوشش میدهند.
قبل از ایجاد پلیت‌ها در لیتوگرافی بایستی سایز کار چاپی بررسی شده باشد و با توجه به تیراژ کار، کم‌هزینه‌ترین روش برای چاپ در نظر گرفته شود.
زینک‌ها یا پلیت‌ها به دو دسته کلی جی‌تی‌او و دوورقی تقسیم‌بندی میشوند که سایز دوورقی تقریبا دوبرابر سایز جی‌تی‌او میباشد.

برند دستگاه چاپ:

برند مورد استفاده ما در مجتمع چاپ گلها، برند معتبر آلمانی هایدلبرگ (heidelberg) میباشد. این شرکت اولین و تنها تولید کننده انواع ماشین‌آلات پیش از چاپ ، پس از چاپ و راهکارهای نرم‌افزاری جامع یکپارچه‌سازی میباشد. گروه هایدلبرگ با سابقه دو قرن در صنعت چاپ جهانی محصولات خود را هماهنگ با نیاز روز بازار تولید و با بهترین کیفیت عرضه مینماید.

جزییات فرایند چاپ افست:

برای انجام عملیات چاپ افست در قدم اول بایستی صفحاتی تحت عنوان زینک یا پلیت در بخش لیتوگرافی آماده شوند.این صفحات از جنس آلومینیوم بوده و سطح آنها به گونه‌ای است که مرکب را به خود جذب نمیکند اما آب را جذب میکند. دستگاهی به نام پلیت‌ستر تصویر چاپی را به صورت چهار رنگ مجزا از کامپیوتر دریافت میکند و هر رنگ را روی یک زینک پرینت میگیرد.
جنس بخش پلیمری زینک به گونه‌ای است که مرکب را جذب کرده ولی آب را جذب نمیکند. کار دستگاه پلیت‌ستر این است که بخش‌هایی از تصویر را که دارای طرح است از روی سطح زینک تبخیر کند تا بخش مرکب دوست زینک در این بخش‌ها فعال شود.
ماشین چاپ متشکل از یک تا چند برج رنگی است که در هر برج یک رنگ روی کاغذ چاپ میشود. هر برج رنگی از سه سیلندر تشکیل شده که زینک باید دور سیلندر اول بسته شود. سیلندر دوم شامل یک رابط لاستیکی است که طرح را از زینک گرفته و روی کاغذ منتقل میکند. کاغذ هم در سیلندر سوم قرار میگیرد.

مزیت‌های چاپ افست:

  • کیفیت بالای چاپ از جمله مزیت‌های مورد توجه در چاپ افست میباشد.
  • در چاپ افست چاپ در تیراژهای متوسط تا تیراژهای بسیار بالا امکان‌پذیر است
  • هزینه چاپ افست در تیراژهای بالا به شدت کاهش می‌یابد.
  • در چاپ افست امکان چاپ روی انواع کاغذ و مقوا وجود دارد با توجه به سلیقه و نیاز مشتری وجود دارد.
  • در چاپ افست علاوه بر رنگهای CMYK میتوان از رنگهای آماده شده دیگری هم استفاده نمود.

هزینه چاپ افست:

هزینه عملیات چاپ افست شامل هزینه زینک و چاپ میباشد. هزینه زینک یک مقدار ثابت است و هزینه چاپ با توجه به تیراژ کار افزایش پیدا میکند. بنابراین در تیراژهای بالا به علت امکان استفاده از زینک ثابت هزینه چاپ سرشکن خواهد شد.
علاوه بر این سایز کار چاپی نیز در قیمت زینک و چاپ تاثیرگذار است و سایزهای بزرگتر هزینه بالاتری را میطلبند.

محصولات افست مجموعه گلها

ما در چاپ گلها هدف و استراتژی کاری خود را بر رضایت مشتری بنا نهاده‌ایم. یکی از راهکارهای کسب بهترین نتیجه در چاپ، استفاده از شیت خصوصی برای هر کار چاپی است. با استفاده از این روش رنگ‌های دستگاه چاپ بر اساس همان پروژه خاص تنظیم شده و بهترین کیفیت رنگ را بدست خواهیم آورد. علاوه براین استفاده از شیت خصوصی باعث میشود که دقیقا از کاغذ مورد نیاز شما برای چاپ محصولتان استفاده شود.

پیشنهاد میکنیم این صفحات را هم ببینید: لیتوگرافی – انواع کاغذ