چاپ کتاب

چاپ کتاب

حتی با وجود پیشرفت تکنولوژی و دنیای مجازی و امکان مطالعه از طریق تلفن همراه و سیستم‌های کامپیوتری، هنوز هم استفاده از کتاب جایگاه خاص خود را دارد.
پس از مراحل تایپ، ویراستاری، صفحه آرایی و طراحی جلد نوبت به اخد مجوز از وزارت ارشاد میرسد. کتابی که مجوز انتشار داشته باشد میتواند برای چاپ به چاپخانه سپرده شود.
معمولا کتابها تیراژهای بالای ۱۰۰۰ دارند و چاپ افست برای آنها کم‌هزینه‌تر و مناسب‌تر است.
قطع کتاب را ویراستار با توجه به میزان مطالب موجود و نظر مولف تعیین میکند. سایزهایی که برای کتاب‌ها در نظر گرفته میشود معمولا طبق استانداردهای از پیش تعیین شده میباشد.
محتوای کتابها نیز میتواند تمام رنگی، تک‌رنگ یا دو رنگ باشد. معمولا جلد کتاب‌ها به صورت تمام رنگی روی کاغذهای گلاسه چاپ میشود و سلفون میخورد.

چاپ کتاب

مشخصات کتاب‌ها:

فاکتورهایی که هنگام چاپ یک کتاب بایستی بررسی شود و مورد توجه قرار بگیرد عبارتند از:

 • سایز کتاب: معمولا کتابها در سایزهای استانداردی تهیه میشوند که لیست آنها را در بخش سایزها مشاهده میفرمایید. به طور کلی صفحه‌آرا با توجه به نظر مولف و سایزهای استاندارد کاغذ سایزی را بایستی انتخاب کند که از نظر صحافی دچار مشکل نشده و دور‌ریز کاغذ نداشته باشد.
 • جنس صفحات داخلی و جلد: معمولا جلد کتابها از نوع گلاسه و جنس صفحات داخلی از نوع تحریر انتخاب میشود. با این وجود این مساله نیز تحت نظر و سلیقه مولف به هر شکلی قابل تغییر است. توضیحات بیشتر در رابطه با جنس کاغذها را در بخش انواع کاغذها مطالعه فرمایید.
 • تعداد رنگ‌های چاپ: معمولا جلد را به صورت تمام رنگی و متن را به صورت تک رنگ ارائه میدهند. با‌اینهمه کتابچه‌های رنگی و دورنگ نیز مخصوصا در حوزه کارهای فانتزی و کودکان بسیار مرسوم است.
 • تعداد صفحات کتاب: تعداد صفحات کتاب با توجه به قطع کتاب و نحوه فرم‌بندی باید به صورتی باشد که صحافی آن دچار مشکل نشود و دورریز هم نداشته باشد. معمولا این تعداد مضربی از ۴ میباشد.
 • خدمات پس از چاپ: این خدمات شامل صحافی، سلفون، یووی، طلاکوب میباشند.

متداول‌ترین کاغذها در چاپ کتاب:

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز گفته شد معمولا برای چاپ متن کتاب‌ها از کاغذهای تحریر استفاده میشود. کاغذهای تحریر در سایزهای سه‌ورقی (۹۰*۶۰ سانتیمتر) و چهارونیم ورقی (۱۰۰*۷۰ سانتیمتر) موجود میباشند. این کاغذها با گراماژهای ۷۰، ۸۰، ۹۰ و بیشتر ارائه میشوند که معمولا کتابها را با گراماژهای ۷۰ یا ۸۰ چاپ مینمایند.
برای چاپ جلد نیز معمولا از کاغذهای گلاسه با گراماژهای مختلف استفاده میشود. توضیحات مربوط به گلاسه‌ها را میتوانید به صورت تفضیلی از طریق لینک سمت راست دنبال نمایید.
ممکن است در مواردی که هدف مولف ایجاد یک محصول لوکس میباشد، بخواهد برای جلد از انواع مختلف جلد موجود همانند جلد چرم و غیره استفاده نماید. هیچ محدودیتی برای این کار وجود ندارد. علاوه بر این برای صفحات داخلی نیز در برخی موارد مثل کتاب کودکان از جنس گلاسه استفاده میشود.

سایز وزیری:

این سایز از کاغذ چهارونیم ورقی بدست می‌آید. در واقع سایز وزیری همان B5 میباشد. طول و عرض سایز وزیری به صورت ۲۴*۱۷ سانتیمتر یا ۲۴۰*۱۷۰ میلیمتر است.
سایز وزیری محبوب‌ترین و رایج‌ترین سایز برای کتاب به‌شمار میرود. این سایز یک هشتم یک فرم است بنابراین هر فرم میتواند هشت برگ یا به عبارت دیگر ۱۶ صفحه از یک کتاب را پوشش دهد.
برای صحافی سایز وزیری تعداد صفحات کتاب را بایستی مضربی از ۸ در نظر گرفت.

خدمات پس از چاپ کتاب:

کتابها پس از انجام پروسه چاپ جهت انجام عملیات صحافی به بخش صحافی سپرده میشوند. در این بخش با توجه به سفارش مشتری صحافی مورد نظر روی کتاب انجام میشود.
معمولا صحافی کتابها در صورتی که تعداد صفحات کم باشد به صورت منگنه و در صورتی که تعداد صفحات زیاد باشد به صورت چسب گرم انجام میشود.
جلد کتابها نیز اکثرا از نوع گلاسه انتخاب میگردد. اما انواع دیگر جلد نیز میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.
در صورتی که جلد کتاب از نوع گلاسه باشد خدماتی از قبیل سلفون مات، براق یا مخملی، یووی به صورت موضعی یا کامل، طلاکوب و نقره‌کوب و برجسته‌سازی با کلیشه میتواند برای پروژه شماانجام شود.

راهنمای سفارش:

پس از تکمیل فرایند طراحی برای ثبت سفارش خود کافیست با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و مشخصات محصول مورد نظر خود را اعلام بفرمایید تا هزینه محصول سفارشی شما محاسبه شود و به شما اعلام گردد. در این مرحله متخصصین این حوزه شما را در انتخاب ویژگی‌های محصولتان راهنمایی خواهند نمود.
پس از این مرحله فایل محصول مورد نظر شما مورد بازبینی قرار گرفته و در صورت وجود نقص به شما اطلاع داده خواهد شد و یا با هماهنگی شما مشکل را برطرف خواهیم نمود.

راهنمای طراحی

برای کسب مطلوب‌ترین نتیجه ممکن، ضمن طراحی محصول خود موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • با توجه به نوع چاپ که از نوع افست میباشد بایستی فرمت تصویر خود را CMYK در نظر بگیرید.
 • در طراحی خود همیشه تصاویر و متون مهم را از لبه‌های کار حداقل دو سانتیمتر فاصله دهید تا هنگام برش مشکلی پیش نیاید.
 • در طراحی خود دقت داشته باشید که جهت برش لبه جلویی در کتاب فارسی (راست به چپ) در صفحات فرد از لبه چپ و در صفحات زوج از لبه راست می باشد.
 • در شماره‌گذاری صفحات و محل قرار‌گیری عدد شماره صفحه، به قرینه بودن آنها در صفحات چپ و راست دقت داشته باشید.
 • بعد از انجام طراحی فایل‌ها از هر نوعی که بود، فایل های متن را به فرمت PDF تبدیل کنید.
 • رزولیشن تصاویر خود را کمتر از ۳۰۰ نگذارید.
 • توجه کنید که نوشته‌های مشکی فقط در رنگ مشکی قابل دیدن باشند.

زمان تحویل:

مجتمع چاپ گلها پس از دریافت پروژه‌های چاپی به سرعت آنها را وارد مرحله چاپ خواهد کرد بنابراین در کمترین زمان ممکن محصول شما آماده تحویل خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم این صفحات را هم ببینید: چاپ سررسیدچاپ کاتالوگ