کاغذ تحریر

 

 

معرفی کاغذ چاپ و تحریر

کاغذ تحریر احتمالا متداول‌ترین نوع کاغذی باشد که روزانه با آن سروکار دارید. این کاغذ در طبقه‌بندی بین‌المللی کاغذها تحت عنوان، writing and printing paper، یا همان کاغذ چاپ و تحریر شناخته میشود. سطح بافت‌دار این نوع کاغذ به علت داشتن قدرت جذب بالا مناسب برای چاپ بوده و جوهر را به سمت دیگر پس نمیدهد.
کاغذ تحریر در سطح جهانی به دو صورت پوشش‌دار و بدون پوشش عرضه میشود. البته در ایران نوع بدون پوشش آن بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. نوع پوشش‌دار کاغذ تحریر تحت عنوان اندوده شده و نوع بدون پوشش آن تحت عنوان اندوده نشده شناخته میشوند.

برای تولید کاغذ تحریر از خمیر شیمیایی استفاده میگردد و معمولا حاوی مقداری خمیر مکانیکی نیز میباشند. مقدار بیشینه خمیر مکانیکی ۱۰٪ بوده و مواد پرکننده شامل ۵ الی ۲۵ درصد هستند. خمیر شیمیایی از چوب پهن برگان و سوزنی برگان بدست می آید.

از ویژگی‌های این نوع کاغذ میتوان به مقاومت بالا، رنگ روشن و ماندگاری درازمدت اشاره کرد. چند لایه سازی و آهارزنی ازجمله روش‌هایی است که سبب افزایش کیفیت کاغذ تحریر می‌گردد.
علاوه بر این، انجام این کار ویژگی‌های کیفی کاغذ را بهبود می‌بخشد. امروزه با استفاده از انواع آهاردهنده‌ها، سطح کاغذهای ظریف بدون پوشش را آهاردهی یا رنگ‌آمیزی می‌کنند. کاغذ پوشش‌دار را مستقیماً رنگ‌آمیزی می‌کنند یا در ابتدا توسط یک آهاردهنده آن را طی دو مرحله آهاردهی می‌کنند و در آخر پوشش اصلی روی آن قرار می‌گیرد.

سایزهای استاندارد کاغذ تحریر

این نوع کاغذ به صورت رولی و ورقه‌ای عرضه میشود. نوع ورقه‌ای این کاغذ دارای سایزهای استاندارد ۱۰۰*۷۰ سانتیمتر و ۹۰*۶۰ سانتیمتر میباشد. به سایز ۱۰۰*۷۰ سایز چهارونیم ورقی و به سایز ۹۰*۶۰ سایز سه‌ورقی گفته میشود.

موارد استفاده کاغذ تحریر

موارد مصرف کاغذ تحریر گستره بالایی را شامل میشود. ازجمله این موارد میتوان به چاپ انواع کتاب، مجله، سربرگ، پوستر، پاکت، سررسید و غیره، اشاره نمود. تمامی کاغذهای کپی که در دستگاه‌های پرینتر مورد استفاده قرار میگیرند از نوع کاغذ تحریر میباشند. قدرت جذب بالای مرکب در این نوع کاغذ باعث میشود که برای یادداشت‌برداری با خودکار و سایر ابزار نوشتن، گزینه‌ای مناسب باشد.

این کاغذ برای انواع چاپ مرکبی ازجمله چاپ افست گزینه مناسبی است. اگرچه ضمن چاپ رنگها به نسب برخی انواع کاغذ کمی کدرتر خواهند بود اما به دلایل دیگری چون امکان نوشتن استفاده از این کاغذ محبوبیت دارد.

برندهای کاغذ تحریر

کاغذ تحریر به علت مورد استفاده بودن توسط پرینترها به کاغذ کپی نیز معروف است. واردات این نوع کاغذ از کشورهایی مثل اندونزی، کره جنوبی، چین و مالزی میباشد. برندهای معروف تحریر شامل کاغذ تحریر Inda kiathIK و سه سکه Coins3 و قو Sinar Royal و موریم Moorim و تحریرApp و تحریر شینهو و تحریر کرون Crown می باشند.

گراماژهای کاغذ تحریر

گراماژهای مختلف کاغذ تحریر شامل تحریر ۵۰گرم، ۵۵گرم، ۶۰گرم، ۶۵گرم، ۷۰گرم، ۷۵گرم، ۸۰گرم، ۹۰گرم، ۱۰۰گرم و ۱۲۰گرم می شود.
استفاده از تحریر ۸۰ و ۹۰ گرم بیشتر مرسوم است. از کاغذهای بالای ۹۰گرم برای زمانی که ضخامت کار اهمیت داشته باشد استفاده میگردد.

 

پیشنهاد میکنیم این صفحات را هم ببینید: انواع کاغذ گلاسهانواع مقواکاغذهای پشت چسبدار