کاغذ گلاسه

 

 

معرفی کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه (coated paper) نوعی از کاغذ است که دارای پوششی دورو به صورت براق یا مات بوده و سطحی صیقلی دارد. دارا بودن چنین پوششی سبب میشود که سطح گلاسه صاف و هموار شده و مقاومت و استحکام آن افزایش یابد. سطح صیقلی و هموار گلاسه باعث میشود جوهر چاپ به طور یکنواخت جذب آن شود. در نتیجه میتوان طرح‌های زنده‌تری روی کاغذهای گلاسه چاپ کرد.
در واقع کاغذ گلاسه مرغوب‌ترین نوع کاغذ است. این نوع کاغذ در گراماژهای متفاوتی عرضه میشود. هرچه گراماژ گلاسه بالاتر باشد کیفیت چاپ روی آن بیشتر است. بنابراین کاغذهای گلاسه را میتوان جهت مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار داد. معمولا این نوع کاغذ برای کارهای رنگی که کیفیت چاپ در آنها اهمیت دارد مورد استفاده قرار میگیرد.
در تولید کاغذهای گلاسه از نشاسته و پلاستیک استفاده میشود. نشاسته باعث ایجاد سطح صیقلی و جذب بهتر جوهر میگردد. پلاستیک نیز به این نوع کاغذ خاصیت ضدآب بودن میدهد.

سایزهای استاندارد کاغذ گلاسه

این نوع کاغذ به صورت پالت‌های چندبندی ارائه میشود. معمولا با توجه به گراماژ گلاسه هر بند آن شامل ۱۰۰، ۱۲۵ یا ۲۵۰ برگ میباشد. هر برگ گلاسه دارای سایزهای استاندارد ۱۰۰*۷۰ سانتیمتر و ۹۰*۶۰ سانتیمتر میباشد. به سایز ۱۰۰*۷۰ سایز چهارونیم ورقی و به سایز ۹۰*۶۰ سایز سه ورقی گفته میشود.

موارد استفاده کاغذ گلاسه

کاغذهای گلاسه کاربردهای بسیاری داشته و طیف وسیعی از پروژه‌های چاپی را میتوانند پوشش دهند. گراماژهای مختلف این کاغذ باعث میشود هم به عنوان کاغذ و هم به عنوان مقوا قابل استفاده باشد.
تقریبا برای تمامی محصولات چاپی میتوان از گلاسه استفاده کرد. انواع بروشور، کاتالوگ، تراکت، پاکت، پوستر و غیره را میتوان با استفاده از کاغذ گلاسه چاپ کرد. از گراماژهای بالاتر گلاسه معمولا برای چاپ جلد کتابها استفاده مینمایند.
به طور کلی هرجا که نیاز به چاپ عکس‌های با کیفیت داشته باشیم از کاغذهای گلاسه استفاده میکنیم. اما در مواردی که نیاز به نوشتن روی برگه داریم استفاده از کاغذهای تحریر مناسب‌تر است.

برندهای کاغذ گلاسه

برند های معروف کاغذ گلاسه عبارت اند از: شینهو ( Artone) ، هانسل (Hansol) ، موریم (Moorim)، نیوکرون (Newcrown)، نویا (Nevia) .
این کاغذ از کشورهای نظیر کره جنوبی، چین و اندونزی وارد میشود.

گراماژهای کاغذ گلاسه

کاغذ‌های گلاسه در گراماژهای متفاوتی عرضه میشوند. این گراماژها عبارتند از: ۸۰گرم، ۹۰گرم، ۱۰۰گرم، ۱۱۵گرم، ۱۲۰ گرم، ۱۳۵ گرم، ۱۵۰گرم، ۱۶۰گرم، ۱۷۰گرم، ۲۰۰ گرم، ۲۳۰گرم، ۲۵۰گرم، ۳۰۰گرم، ۳۵۰ گرم.

 

پیشنهاد میکنیم این صفحات را هم ببینید: انواع کاغذ تحریرانواع مقواکاغذهای پشت چسبدار